خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

به نیم جو نخرند...

  شاید بتوان جمعیت فعال و حاضر ایران در امر سیاست را از لحاظ برهمکنشی که با رسانه و سیاسیون دارند به چند دسته تقسیم کرد:

  ۱. اکثریت:

  اکثریت حاضرین به اعتقاد من نیم نگاهی به منابع مختلف داشته و درکی کلی از مسایل دارند. این عده در انتها لنگان خرک خویش به مقصد خواهند رساند و اگر لازم باشد در آینده تغییراتی هم خواهند کرد. با تلاش کافی میتوان آنها را به صحنه بحث گفتگو آورد و نتیجه ای گرفت.

  ۲. اقلیت در جهل ساده:

  قسم اول: پذیرندگان سیستم تبلیغاتی داخل:

  اینها تنها به اخبار داخلی ایران توجه کرده و همان را باور دارند. فارس نیوز را چک میکنند و البته اکثرا همدردان خاموشند و اقلیتی در آنها پیشبرنده ی برنامه های گروه های قدرت در ایران، همان ها که گاها بزرگترین دشمنان همین دسته هستند. بیچارگان را در فقر نگاه میدارند و آنها را قانع میکنند که فقر آنها یا به دلیل «آن دیگران» است، یا هویتشان را با افتخاری که در فقر هست باید در برابر «آن منحرفان» پاس بدارند. 

  آن نوکیسه ها که در میان اینانند بی آن که اعتقادی به چیزی از این سیستم داشته باشند، احتیاجی به بررسی ندارند. 

  قسم دوم: پذیرندگان سیستم تبلیغاتی خارج:

  این گروه شبیه قسم اول هستند تنها منابعشان متفاوت است. اینها تاثیر آنچنانی در واقعیت امر ندارند و مانند قسم اول مانع رشد و پیشرفت سیاست داخلی ایران به سمت آزادی اجتماعی بیشتر و مردم سالاری قویتر نمیشوند. اما بزنگاه هایی هست که این جهل ساده میتواند خطرناک باشد، عموما در حیطه پذیرفتن این که «ما حقمان است که تحریم و فلان بشویم چون آنها فلان کارها را کرده اند...»

   

  ۳. اقلیت در جهل مرکب:

  قسم اول: آن عزیزان گاها «پایگاهی» که اندکی زبان خارجه می دانند و تمام جرایم و جنایات روسای جمهور امریکا را از بر هستند. این طور که ما اصلا از اساس آدمهای خوبی هستیم، صرفا چون علیه اینها و جانیانی چون صدام جنگیده ایم و میجنگیم، بر حق هستیم و خدا با ماست!
  یا چون حقوق زنان در ایران از عربستان سعودی بهتر است دیگر کسی نباید «ناشکری» کند. اینها به اصطلاح "باسوادتر"ها همان اهالی جهل ساده هستند، مطالعه بیشتری دارند اما فقط نویسنده های مورد اعتماد و موافق!

  قسم دوم: بر عکس همانها؛ این ها هم باسوادهایی هستند که به جای مطالعه آثار گرانقدر استادانی چون رحیم پور ازغدی؛ اساتیدی مانند ساموئل هانتینگتون و نظریات گهربار "جنگ تمدنها" را مورد توجه قرار میدهند.

  4. اقلیت در جهل عجیب!

  اینها آدمهای عجیبی هستند؛ بیشتر دنبال فیلم دیدن باید باشند ولی راهشان بین سینما و واقعیت گم شده است. از آنهایی که فکر میکنند یازده سپتامبر کار داخلی بوده تا مخاطبین استاد رائفی پور تا آنها که به جای اطلاع رسانی در باب مساله فلسطین به دنبال انکار هولوکاست هستند. تئوری های بسیار بسیار جالبی از این عده خارج میشود که معمولا به درد کتاب های علمی تخیلی میخورد...

  البته بسیاری از مردم اکثریت هم میتوانند گاه به گاه سراغ این باورها بیایند...

  5. اقلیت آخر؛ در مباحثات بیهوده

  مشکلی که در این نوع دیدگاه وجود دارد بیشتر یک خطای سیستماتیک است تا جهل! بسیاری از مثال های آن مغالطه های ساده هستند، اما مساله نسبتا مهمی است. پس از انفجار اطلاعات بسیاری توانایی این را یافتند که به انتشار پادکستها و مقاله ها و بلاگ های خود دست بزنند، از من حقیر گرفته تا آن شاهزاده سرین جاودانه! اما کار واقعی و درست مطالعه و تلاش و وقت بسیار میطلبد و همانطور که میتوان حدس زد اکثریت تولید فکری به این مرحله نمی رسد. 

  * مثلا همین که شما این جا میخوانید میتواند مصداق بارزی باشد؛ یا بسیاری از تحلیل ها و تلاش های برای یافتن "مدارک تمدن ما" در تاریخ دور یا نزدیک؛ یا نگاه به سیاستمداران برای یافتن حقیقت! (از هر دست که باشند!) مثلا شما اگر میخواهید بفهمید در سوریه چه خبر است، به همان دلیل که به اسد گوش نمیدهید، به اوباما هم نباید اعتماد کنید!

  * از مثال های دیگر میتوان به کسانی که سعی دارند مسائل سیاسی را به مباحث کلامی و مذهبی تقلیل دهند اشاره کرد. صنعت نسبتا پولساز و جالبی است در امریکا در نقد و ارائه راه حل برای "جهان اسلام". هر چند کمترین شعوری می فهمد که "جهان اسلام" بیرون از آرزو و خواست آنها که خیال وحدت آن (به هر نیتی) را در سر میپرورانند، وجود ندارد! اساسا ارتباط خاصی بین اکثریت کشورها اسلامی، جز برخی فرهنگهای مشترک با یکدگر نیست! 

  ** در نهایت همین وقت را شما می توانستید صرف خواندن کتابی مفید نوشته شده با یک نویسنده شایسته و خبره کنید.  


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : دارند ,اینها ,اکثریت ,ساده ,اقلیت ,بسیاری ,برای یافتن ,جهان اسلام ,ساده هستند، ,داخلی ایران ,سیستم تبلیغاتی ,پذیرندگان سیستم تبلیغاتی ,
  به نیم جو نخرند...

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر